Home > saglık > Rezene’nin Tanımı ve Kullanım Alanları

Rezene’nin Tanımı ve Kullanım Alanları

Merhabalar sevgili bayan arkadaşlarım, bu yazımızda rezene isimli bitkinin özellikleri, kullanım alanları, yetiştiği bölgeler ve yan etkileri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Hepinize sağlıklı bir yaşam dilerim.

Türkiye’deki Yayılışı: Kırklareli, Çanakkale, İstanbul, İzmit, Bursa,
Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Trabzon, Artvin, Manisa, Hatay.

Dünyadaki Yayılışı: Batı, Güney ve Orta Avrupa, Kuzey Afrika, Güneybatı Asya, Rodos, Midilli, Sakız .

Morfolojik Özellikleri: 1-1.8 m, sarı çiçekli, yaprakları iplik biçiminde parçalı, çok yıllık, otsu, karakteristik aromaya sahip bitkilerdir. Gövde dik, çıplak, mavimsi yeşil renkte, silindirik yapıda ve boyuna çizgili. Tabanda yapraklar triangular veya triangular ovat, 3-4-pinnat 30×15 (daha uzun) cm kadar, en uçtaki
segmentler ipliksi 40×0,5 mm kadar, petioller geniş, kınsı bir kılıf şeklinde, gövde yaprakları az, tabandakiler benzer fakat daha küçük, ışınlar 8-15, eşit sayıda değil ve 10-40 mm. Brakte ve brakteol yok. Pedisiller 1-7 m. Çiçekler her şemsiyecikte 18-25 adet, petaller sarı, meyve ovoid dikdörtgenimsi 4-4.5×0.5 mm, çıplak, çok belirgin çizgili. Meyveleri 6-10 mm uzunluğunda ve 1.5-4 mm genişliğinde, silindir biçiminde, çok defa biraz kıvrık, tüysüz, genellikle saplı esmerimsi, yeşil veya yeşilimsi sarı renkli tanelerdir

Kimyasal İçerik: Yüksek oranda uçucu yağ (anetol, fenkon, estragol, α-pinen, limonen, β-pinen, β-mirisin, p-simen) .

Etki ve Kullanılışı: Midevi, gaz söktürücü, kökleri diüretik, uçucu yağı düz kaslar üzerine spazmolitik, sekretomotorik etkilidir. Şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi dispeptik şikayetler, gastrointestinal rahatsızlıklar, nezle ve grip semptomlarında kullanılmaktadır.

Dozaj: 7.5 g drog/gün olarak verilmektedir . Yetişkinler ve 10 yaş üzeri çocuklar günde 5-7 g, 4-10 yaş arası çocuklar 4-6 g, 1-4 yaş arası çocuklar 3-5 g, 0-4 yaş arası çocuklar ise 2-4 g drogdan hazırlanmış infüzyonlar şeklinde kullanmalıdır.

Avrupa Farmakopesi’ne göre; Acı rezene, Foeniculum vulgare Miller subsp. vulgare var. vulgare bitkisinin kurutulmuş meyveleridir. Bunlar %4 (h/a)’den az miktarda uçucu yağ içermemelidir. Bu yağda %60’dan az anetol ve %15’den az oranda fenkon olmamalıdır. Tatlı rezene, Foeniculum vulgare Miller subsp. vulgare
var. dulce Thellung bitkisinin kurutulmuş meyveleridir. %2’den daha az uçucu yağ içermemelidir ve içindeki anetol oranı en az % 80 olmalıdır.

Kontrendikasyonları: Yoktur.

Uyarılar ve Önlemler: Umbelliferae ve Compositae familyalarında bulunan bitkilere duyarlılığı olan kişiler rezene kullanmaktan kaçınmalıdır.

Etkileşmeler: Yoktur.
Gebelik ve Laktasyon: Önerilen dozlarda kullanılmasında sakınca yoktur.

Doz Aşımı: Toksik etki bildirilmemektedir.

Farmakodinamik Özellikler: Yapılan in vitro çalışmalarda, rezene yağının antibakteriyel ve antifungal etkilere sahip olduğu, özellikle Staphyllococcus aureus, Escherichia coli ve Candida albicans’a karşı belirgin etki gösterdiği ortaya konmuştur.
In vitro ve in vivo olarak yapılan çeşitli çalışmalarda, bitkiden hazırlanan infüzyonun sekretolitik ve ekspektoran etkileri olduğu saptanmıştır.
In vitro ve in vivo aktivite çalışmaları, bitki ekstresinin ve infüzyonunun antispazmodik etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Rezenenin mide motilitesine etkileri araştırıldığında, anestezi görmemiş tavşan midesindeki spontan hareketleri arttırdığı gözlenmiştir. Bitkinin etanolik ekstresi ile yapılan deneylerde, akut ve subkronik toksisitesinin bulunmadığı bildirilmiş, yapılan mutajenite ve karsijenite testlerinde de negatif sonuç elde
edilmiştir. Rezene ve anason bitkileri yüzyıllardan beri östrojenik ajanlar olarak kullanılmaktadır. Özellikle süt salgısını artırdığı, menstrüasyonu ve doğumu kolaylaştırdığı, erkeklerde terlemeyi azalttığı ve libidoyu artırdığı bilinmektedir. 1930’lu yıllarda, sentetik östrojenler üretiminde bu bitkileren yararlanılmıştır.
Anason ve rezenenin ana etken maddesi olan anetol, östrojenik bir ajan olarak değerlendirilmektedir.

Yapılan in vivo çalışmalar bitkiden hazırlanan metanolik ekstrenin akut ve subakut inflamasyonu inhibe ettiğini, ayrıca santral analjezik ve belirgin antioksidan aktiviteye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: