Home > Şifalı Bitkiler > Anason Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Faydaları

Anason Nedir? Yan Etkileri Nelerdir? Faydaları

Merhabalar sevgili bayan arkadaşlarım, bu yazımızda anason bitkisiyle alakalı tüm bilgileri bulabilirsiiniz. Yazının genel olarak içeriği anasonun faydaları, kullanım alanları, yan etkileri, Türkiye’de yetiştiği bölgeler ve gemel yapısı bulunmaktadır. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Türkiye’deki Yayılışı: Kocaeli, Eskişehir, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, İzmir, Denizli Muğla, Mardin

Dünyadaki Yayılışı: Orta ve Güney Avrupa, Rusya, Mısır, Suriye,
Yunanistan, Girit Adası, Kıbrıs ve Asya. Günümüzde Almanya, Malta, İtalya ve İspanya’da kültürü yapılmaktadır.

Morfolojik Özellikleri: Güçlü, aromatik özellikteki dalları kısa havlı veya kısa yumuşak tüylü, gövdesi 70 cm, yapraklar tabanda basit, 2-5 cm, petiolat, reniform veya ovat, dentat; alt gövde yaprakları ovat veya obovat, dentat segmentli pinnat yapıda; üst gövde yaprakları 2-3-pinnat, loblar linear-lanseolat, petioller, kınsı bir kılıf tarafından sarılmış. Umbellalar 7-15-ışınlı, brakte yok veya 1 adet, brakteoller yok veya az sayıda, çok dar yapıda. Çiçekler beyaz, şemsiyecik başına yaklaşık 10 tane. Meyva 3-5 mm uzunluğunda ovoid, kısa yatık tüylü, stilus tabanı konik .

Kimyasal İçerik: Kumarinler (skopoletin, umbelliferon, umbellipirenin, bergapten); Flavonoitler (kersetin, apikenin, luteolin), %2-6 uçucu yağ (%80-95 anetol, estragol, anisaldehit, seskiterpen ve monoterpen hidrokarbonlar) .

Etki ve Kullanılışı: Sekretolitik, sekretomotorik, spazmolitik, karminatif etkilidir. Dispeptik şikayetler, hazımsızlık, hafif spazmlı gastrointestinal şikayetler, şişkinlik ve gazda kullanılmaktadır. Östrojenik ajan olarak, süt salgısını ve libidoyu artırıcı etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca baharat olarak da kullanılmaktadır .

Yan Etki: Anetol alerji yapabilir .

Dozaj: Yetişkinlerde 1-5 g ezilmiş meyve, 150 ml suda hazırlanan infüzyonu günde birkaç kez alınır. 0-1 yaş arası çocuklarda günde 1 g, 1-4 yaş arası çocuklarda ise günde 2 g drog, infüzyon halinde verilebilir.

Kontrendikasyonları: Tam olarak bilinmemekle birlikte anetole duyarlı kişilerde allerjik reaksiyonlar meydana getirebilir. Bergaptene duyarlı kişilerde fotosensitiviteye neden olabilir.

Uyarılar ve Önlemler: Anetole duyarlı kişilerde kullanılmamalıdır. Yüksek dozlarda, antikoagülan ve monoaminoksidaz inhibitör tedavisini engelleyebilir. Fazla dozda anetol alımı nörolojik etkiler de gösterebilir.

Etkileşmeler ve Doz aşımı: Bildirilmemiştir.

Gebelik ve Laktasyonda Kullanımı: Önerilen dozlarda kullanımında bir sakınca yoktur.

Farmakodinamik Özellikler: Anasonun tıbbi kullanımı sekretolitik, antispazmodik ve sekretomotorik etkileridir.

Advertisements
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: